Kronika Kapelanii

Krótka kronika Kapelanii Polskiej w Barcelonie

W 1995 roku ks. Tomasz Porzycki - Chrystusowiec pracujący wśród Polaków w Alcalá de Henares k. Madrytu, na podstawie adresów uzyskanych w Konsulacie Polskim w Barcelonie zaprosił rodaków na Mszę świętą do parafii Sant Felix, gdzie znajduje się kaplica Matki Bożej Częstochowskiej. Na Msze św. wielkanocna przyszła grupa 25-30 osób z całej okolicy.

Po pierwszej wizycie nastąpiła długa przerwa, aż do Wielkanocy roku 1998, kiedy to z inicjatywy ks. Artura Migasa z Alcalá de Henares, na nowo rozesłane zostały listy z zaproszeniem i kilkadziesiąt osób modliło się znowu na Mszy św. w kościele św. Feliksa Afrykańskiego. Za pozwoleniem miejscowej Kurii biskupiej od jesieni już co miesiąc celebrowała się owa Msza św. dla Polaków, na która ks. Artur dojeżdżał z Alcalá. Aż do marca 1999, kiedy to ks. biskup Barcelony wyznaczył na nowe miejsce duszpasterstwa polonijnego kościół, przy którym już na stałe zamieszkał ks. Artur Migas. Od września roku 2000 Msze św. po polsku celebrowane były znowu tylko w raz w miesiącu, a posługę kontynuowali Chrystusowcy dojeżdżający z Alcalá.

W czasie wakacji 2001 roku w diecezji Barcelona pracę podjął powracający z pracy misyjnej ks. Wiesław Bernat i to jemu ks. biskup powierzył dalszą pracę duszpasterską z Polakami w stolicy Katalonii. On też przeniósł polską Mszę świętą do bazyliki Santa Maria de la Mercé, gdzie pracował, a następnie do sąsiedniej parafii Sant Jaume przy c/ Ferran. Początkowo Msze święte były sprawowane w soboty, a od 2003 roku w niedziele o godz. 11. Liczba Polaków na Mszy stale wzrastała dochodząc czasami nawet do 300 osób. Prowadzone były kursy przygotowawcze do I Komunii św. dla dzieci oraz kursy przedmałżeńskie dla narzeczonych. W okresie kilku lat studiów w Barcelonie w duszpasterstwie angażował się kleryk franciszkański Br. Jacek Lisowski. Gdy ks. Wiesław po dojeżdżaniu ze swej nowej parafii w Sabadell zakończył pracę z Polakami w styczniu 2006 r., na krótko -na prośbę ks. Arcybiskupa- duszpasterstwem zajął się ponownie ks. Artur Migas, pracujący wśród Katalończyków.

Równocześnie w kurii barcelońskiej były prowadzone rozmowy z Prowincjałem Księży Chrystusowców o możliwości przysłania księdza od Wielkiego Tygodnia tegoż roku. W Wielką Środę 2006 roku do pracy w Barcelonie przybył aktualny duszpasterz ks. Andrzej Glanc TChr. Początkowo zamieszkał przy parafii Purissima Concepció i kontynuował sprawowanie Mszy świętej o godz. 11:00 w parafii Sant Jaume, a po Mszy w sali Stowarzyszenia Katalońsko-Polskiego przygotowywał dzieci do Pierwszej Komunii. Zaraz też rozpoczął kurs przedmałżeński, chociaż aż do końca maja czekał na stosowny dekret, by móc oficjalnie sporządzić dokumenty dla kilku par do sakramentu małżeństwa. Od września 2006 ks. Andrzej podjął obowiązki wikariusza w parafii Santa Eulalia w L'Hospitalet de Llobregat, dlatego polska Msza święta w Barcelonie została przeniesiona na godz. 10:00, ale równocześnie też od października duszpasterstwo mogło rozpocząć korzystanie z lokali tej parafii dla katechezy i rozpocząć także sprawowanie, przez wielu postulowanej, Mszy świętej niedzielnej o godzinie 18:00. W październiku rozpoczęto katechezę dla czworga dzieci i kurs przedmałżeński dla kilku par. Równocześnie na liczne prośby rozpoczęto też katechezę dla młodzieży w celu przygotowania do sakramentu bierzmowania. Taki układ funkcjonuje do dzisiaj.

Wydarzenia aktualne można znaleźć w kronice Kapelanii i ogłoszeniach duszpasterskich.

22
lipca 2024 zobacz liturgię na dziś
Kapelania Polska w Barcelonie
Duszp.: ks. Krzysztof Jaworski TChr
tel. 0034 - 93 337 47 75
tel. 0034 - 677 048 556
barcelona@tchr.org

Dział "ogłoszenia duszpasterskie" zawiera informacje dotyczące ważnych wydarzeń w naszej wspólnocie.

Informację o tym gdzie można znaleźć Mszę świętą po polsku, znajdziesz na stronie IDE.

Copyright 2008-2011 Kapelania Polska w Barcelonie | kontakt | administracja
Projekt i wykonanie: Strony dla Parafii | Strona interoperacyjna: XHTML CSS